Přirozené Zlepšení Zraku

Zahoďte sluneční brýle!

No dobře, vyhazovat je hned nemusíte, ale pokud chcete zlepšit váš zrak tak je dobré nošení slunečních brýlí omezit! V tomto článku vám vysvětlím proč.

Výzkumy prokázaly, že nedostatek slunečního světla je primární příčinou krátkozrakosti. Sluneční brýle se staly tak významné, že lidé se domnívají, že je nosí nejen kvůli vzhledu, ale také k ochraně očí.

Mnoho lidí se není vědomo své závislosti na slunečních brýlích, a je pro ně těžké otevřít oči, když jsou vystaveni slunci. Vyvinuli jsme se tak, že jsme citliví na světlo, zatímco jsme byli předurčeni žít na přirozeném světle a spát ve tmě.

Bohužel trávíme většinu času v interiéru s umělým světlem, a nedostatečně se vystavujeme přirozenému světlu, což vede k tomu, že naše zornice jsou kvůli nedostatku světla trvale rozšířené. Je to spíše naše neschopnost se přizpůsobit slunečnímu světlu než vina slunce.

Nošení slunečních brýlí vytváří nebezpečný cyklus, protože oslabuje náš zrak, což vede k jeho dalšímu zhoršování.

Věděli jste, že vitamín D je absorbován očima? Ano! Ale když nosíme sluneční brýle omezujeme příjem vitamínu D. Já osobně jsem přestala mít deficit vitamínu D když jsem výrazně omezila nošení brýlí, dnes je používám převážně jen na řízení.

A co ozónová vrstva? Neškodí nám sluneční světlo?

Naše oči mají zabudovaný mechanismus, který nás chrání před škodlivými slunečními paprsky. Sítnice oka má vrstvu melaninu, která snižuje množství slunečního záření pronikajícího do oka.

Nošení slunečních brýlí vysílá tělu signál, že není vystaveno slunečnímu záření, což vede k menší produkci melaninu v oku a těle. Tím jsme náchylnější ke spálení kůže a hormonální nerovnováze.

Náš moderní životní styl, kdy žijeme v uzavřených prostorách narušuje náš přirozený cirkadiánní rytmus, což způsobuje nedostatek energie během dne a potíže se spánkem v noci.

Studie navíc naznačují, že nedostatek slunečního světla pronikajícího očima může způsobit hormonální nerovnováhu která ovlivňuje naši sexuální a emocionální pohodu.

Pokud by vystavení slunečnímu záření skutečně poškozovalo zrak, pak by se u venkovských pracovníků v tropických oblastech vyskytovalo více zrakových problémů. To však není pravda, protože tito lidé mají problémy se zrakem jen zřídka. Ve skutečnosti jim stačí trávit čas na přirozeném světle bez slunečních brýlí, aby se vyhnuli jakýmkoli negativním účinkům.

 

A co světlé oči, nejsou citlivější na světlo?

Podle rozšířeného mýtu jsou lidé se světlýma očima citlivější na světlo. To však není pravda, protože struktura duhovky je u všech barev očí stejná. O tom, kolik světla do oka proniká, nerozhoduje barva duhovky, ale velikost zornice. Přesto mohou lidé s modrýma nebo zelenýma očima tomuto mýtu uvěřit a stát se citlivějšími na světlo, což je vede k nadměrnému nošení slunečních brýlí.

V každodenním životě jsme se od přirozeného světla odpojili, ale je důležité respektovat své tělo a důvěřovat mu. Naše oči si se slunečním světlem poradí bez újmy a nošení slunečních brýlí je zbytečné. Díky tomu můžeme nejen lépe vidět, ale také ušetřit peníze 😉

I když je sluneční světlo léčivé, nikdy nekoukejte přímo do slunce, ani nesledujte slunce přímo při slunečním zatmění! Výjimkou je prvních 10 minut po východu slunce a 10 minut před západem, sluneční světlo není tak silné, a naopak je blahodárné pro zrak. Použití brýlí může být vhodné při řízení auta, nebo lyžování kde se sluneční světlo odráží od sněhu a je silné.

Jako alternativu slunečních brýlí můžete použít stenopeické (dírkované) brýle. Více o stenopeických brýlí se můžete dočíst zde.

Upozornění! Tento článek obsahuje užitečné informace pro vzdělávací účely. V žádném případě nediagnostikuje ani nenahrazuje lékařské ošetření a není náhradou za radu nebo péči kvalifikovaného zdravotníka. Poraďte se se svým očním lékařem v případě pochybností.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *